TOBB Kadının Gücü Yarışması En Hızlı Büyüyen Kadın Girişimci Şirket 1.si

Tuğba ÖZDENAL KÖKSAL,

iam inovasyon ve ar-ge merkezi Anonim Şirketinin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Türkiye’nin hizmet alanında ki ilk inovasyon markasını kurmuştur.

2019 Yılında Türkiye’yi temsilen Azerbaycan Bakü’de Liderlik ve Kriz Yönetimi Kongresinde yer almıştır. iam inovasyon ve ar-ge merkezi A.Ş. yerli türk firmasıdır. Firma ülkemizi temsilen uluslar arası proje çalışmaları yürütmektedir.

Kurumsal gelişim, inovasyon, liderlik, girişimcilik, kalite yönetimi, kriz yönetimi, stratejik planlama gibi konular da firmalara destek vermektedir.

13 Nisan 1999 yılında kurulan Asya Entegre Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanvekilidir.

ATO (Ankara Ticaret Odası), TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Orta Anadolu İhracatçılar Birliği ile TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi Üyesidir.

Kadın Girişimciliğinin desteklenmesi ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak adına girişimcilik çalışmaları ile ilgili TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve MÜSİAD Kadın Komitesi Üyesidir.

Asya Entegre Anonim Şirketi İhracat ve iş geliştirme alanında ki çalışmalarıyla birlikte firmanın İspanya şubesinin kurucusudur. Firmanın yurtdışı çalışmalarının ve ihracat alanının proje yöneticisidir. Konuşmak Özgüven ister, Bedenine Kulak ver, Hayat Sana Ne Öğretir? Kitaplarının Yazarıdır. Evli ve 1 çocuk Annesidir.

iam inovasyon ve ar-ge merkezi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanıdır.

iam inovasyon ve ar-ge merkezi A.Ş. proje yürütme kurulu birim başkanıdır.

iam; tüm türkiye’ye ulusal ve uluslar arası tüm alanlarda hizmet veren bireysel ve kurumsal gelişim proje ve programları uygulanmasını sağlayan;

İnovasyon (yenilik) sürecinin her bireye katkı sağlamasını hedeflemek amacıyla kurulmuş bir yapıdır.

iam; farklılıkları, yenilikleri, araştırmayı, bireysel ve kurumsal gelişmeyi göz önünde tutarak değişen koşulları ve süreci, doğru ve yapıcı hizmet kalitesini, vizyon ve prensip kuralları ile birleştirerek başarılar elde etmeyi hedefleyen,

Aynı zamanda; özel kurum ve kuruluşların yaşadıkları süreçlerde geçirebilecekleri her dönem içerisinde aile olarak onlara destek vererek, büyüme potansiyellerini geliştirirken katkı sağlamayı hedef alan bir kuruluştur.

iam inovasyon ve ar-ge merkezi Tuğba ÖZDENAL KÖKSAL’ın kurmuş olduğu ve hayata geçirdiği bireysel proje fikridir. iam inovasyon ve ar-ge merkezinin önemi ise, Türkiye’nin ilk bağımsız inovasyon merkezi olmasıdır. 2016 yılında firma Tuğba ÖZDENAL KÖKSAL’ın başkanlığı döneminde %30 büyüme göstermiş olup 2017 yılı ocak ayında firma Ankara Ticaret Odası ATO 403357 sicil numarası ile Anonim şirket (A.Ş.) olmuştur. Yönetim Kurulu Başkanlığına Tuğba ÖZDENAL KÖKSAL seçilmiştir. Firma Ankara Ticaret Odası, 65.Kurul Danışmanlar Kurulu üyesidir. iam inovasyon ve ar-ge merkezi A.Ş. Yönetim Kurulunda 4, proje biriminde 10 kişi görev yapmaktadır.

Proje Biriminin Yürüttüğü Projeler

 • IPARD Programı (TKDK)

 • Tarım Bakanlığı Destekleri

 • Erasmus + Ulusal Ajans

 • Dernekler dairesi başkanlığı hibe programları,

 • Gençlik ve spor bakanlığı hibe programları,
 • Kalkınma Ajansları Programları

 • KOSGEB Destekleri

 • Ekonomi Bakanlığı Destekleri

 • TÜBİTAK Destekleri

 • Vakıfların Sağladığı Destek Programları

Türkiye ve Yurt Dışına bağlı tüm Sendikaların ve Konfederasyonların kurum içi projeleri uygulanmaktadır.

iam inovasyon ve ar-ge merkezi A.Ş. projeleri tamamladıktan sonra gerçekleştirilen eğitimler sonucunda katılımcılara MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) onaylı sertifika verilmektedir.

Firma ulusal ve uluslar arası sağladığı tüm hizmetleri TSE güvencesiyle sunmaktadır. Türk Standardları Enstitüsü TSE 13573 Hizmet Yeterlilik Belgesi ile hizmet verip sunduğu tüm hizmetleri güvence altına almıştır.

Tuğba ÖZDENAL sadece iam inovasyon ve ar-ge merkezi A.Ş. ile ilgili çalışmalar yapmamıştır.

2012 yılında kurmuş olduğu Özdenal Akademi Eğitim Danışmanlık ve Proje şirketinin Kurucusu ve Yöneticisidir.

Ankara Arı Koleji, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunudur. Washington state üniversitesi gelişim psikolojisi bölümünde eğitimine devam etmektedir.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyesidir. Türkiye’de Mikro davranış Bilimleri alanının 2012 yılında liderliğini yürütmüştür. Davranış Bilimleri, öfke ve stres yönetimi, bireysel ve kurumsal gelişim, iş geliştirme ve 23 farklı eğitim alanında profesyonel olarak Türkiye’de eğitimler vermektedir. Eğitim çalışmalarını Türkiye’de ve İngiltere’de sürdürmektedir. 2014 Yılında Hacettepe Üniversitesinde İnsan Kaynakları eğitimi almıştır. 2011 yılında Sarar& Pierre Cardin Uluslararası Kurumsal Markalaşma Uzmanı olarak görev yapmış, Türkiye’de ki tüm kurumsal Sarar bayilerinin; satış ve pazarlama, zor insanlarla başa çıkma ve ikna, öfke ve stres yönetimi, algı yönetimi ve satış becerilerini arttırma, kurumsal prestij, kurumsal kültür ve aidiyet eğitimlerini yürütmüştür. 2015 Yılında; Liderlik ve İnovasyon, İş Gücünü arttırma ve Kurumsal Prestij eğitimlerini ODTÜ’de tamamlamıştır. Türkiye ve Avrupa’ya hitap eden iş ve takım gücüne sahip olup uygulanabilir projeler icra etmektedir.

Cambridge üniversitesi, London school of management & leadership, İstanbul üniversitesi, İstanbul üniversitesi işletme enstitüsü, Anadolu üniversitesinden eğitim almıştır. TBMM, bakanlıklar, Avrupa Birliği projeleri, Kalkınma Ajansları, özel kurum ve kuruluşlar dahil olmak üzere, Türkiye’de 120 Üniversite’de eğitim ve konferanslar vermiştir. OptikMED Türkiye dergisinde 3 yıl boyunca köşe yazarı olarak görev yapmış olup yayınlanmış 20 makalesi bulunmaktadır. Tuğba ÖZDENAL’ın;  12 Haziran 2012’de ilk kitabı; “Konuşmak Özgüven İster”, 12 Şubat 2013’de Mikro davranış bilimlerini Türkiye’de ilk kez inceleyen 2. Kitabı; “Bedenine Kulak ver” ve 12 Eylül 2013’de Yayınlanmış tüm köşe yazılarının bir araya getirip derleme yaptığı; “Hayat Sana Ne Öğretir?” yayınlanmıştır. 2014 yılından itibaren başta; Konya Baro Akademisi ve HSYK, Eczacıbaşı olmak üzere, PTT tarafından yürütülen 35 il kapsamında tüm çalışanlara gerçekleştirilen; kurumsal iletişim yöntemleri, stratejik iletişim, davranış bilimleri ve öfke stres yönetimi eğitimlerini yürütmüştür. Galatasaray Üniversitesi, ODTÜ, Nesibe Aydın Okulları ve birçok firma kurum içi eğitimleri tamamlamış olup; Stratejik insan kaynakları yönetimi, Stratejik Yönetim, Mülakat Teknikleri, Zaman Yönetimi ve Stres Yönetimi eğitimleri verilmiştir. Tuğba Özdenal kariyerine ilk adımı 2007 yılında mezun olduğu Başkent İletişim Bilimleri Akademisinde atmış olup sahip olduğu deneyimlerinin birçoğunu Mozaik TV’de haber spikeri olarak görev yaptığında kazanmıştır.  Haber Spikerliği ve Program Sunuculuğu, dublaj (seslendirme) alanlarında eğitimleri bulunmaktadır.  2014 Ağustos ayında Cumhurbaşkanlığı seçiminde “Liderlerin ve siyasilerin psikolojik stratejileri ve imaj yönetimleri” ile ilgili çalışmalar da bulunmuş, deneyimlerini HABERTÜRK ile paylaşmıştır. Birçok siyasinin,Toplum önünde konuşma, Hitabet, davranış bilimleri, algı yönetimi, diksiyon ve etkili konuşma, beden dili ve imaj yönetimi, protokol kuralları eğitim alanlarında danışmanlık görevini yürütmüştür. Davranış Bilimlerine ve algı yönetimine bağlı olarak; “Kan Gruplarının İnsan Davranışlarına Etkisi” ile ilgili hazırlamış olduğu araştırma tezi bulunmaktadır. Tuğba Özdenal, Türkiye’de ki sayılı kadın kitle konuşmacılarından birisidir. İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Kariyeri boyunca birçok ödüle layık görülmüş olup resmi 95 ödülün sahibidir.

Aldığı Ödüllerden Bazıları;

 • T.C. Galatasaray Üniversitesi : 1 Ocak 2012- Zaman Yönetimi ve Davranış Bilimleri Eğitimi Teşekkürü
 • T.C. Melikşah Üniversitesi- 28 Kasım 2012- IEEE Kariyer Günleri- Teşekkür Plaketi
 • T.C. İstanbul Üniversitesi- 12 Aralık 2012- Gelişen Teknoloji Günleri- Teşekkür Plaketi
 • T.C. Avrasya Üniversitesi- 12 Aralık 2013- Kariyer Günleri- Teşekkür Plaketi
 • T.C. Selçuk Üniversitesi- 25 Aralık 2013- Kariyer Günleri- Teşekkür Plaketi
 • T.C. Kırıkkale Üniversitesi- 12 Kasım 2012- Temel Davranış Bilimleri Konferansı- Teşekkür Plaketi
 • T.C. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi- 12 Nisan 2013- Kariyer Günleri- Teşekkür Plaketi
 • T.C. Zirve Üniversitesi- 9 Nisan 2013- Kariyer Günleri- Teşekkür Plaketi
 • T.C. Erciyes Üniversitesi- 05 Aralık 2012- Konferans- Teşekkür Plaketi
 • T.C. Bilkent Üniversitesi- 05 Kasım 2012- IEEE WomenEngineering – Teşekkür Plaketi
 • T.C. Kocaeli Üniversitesi- 13 Kasım 2012- Kişisel Gelişim Günleri- Teşekkür Plaketi
 • T.C. Ege Üniversitesi- 6 Şubat 2013- Kariyer Günleri- Teşekkür Plaketi
 • T.C. Karadeniz Teknik Üniversitesi- 8 Mart 2012- Kariyer Gelişim Günleri- Teşekkür Plaketi
 • T.C. İstanbul Teknik Üniversitesi- 11 Aralık 2012- Kariyer Günleri- Teşekkür Plaketi
 • T.C. Çukurova Üniversitesi- 20 Mart 2013- Kariyer Günleri- Teşekkür Plaketi
 • T.C. Türk Hava Kurumu Üniversitesi- 14 Mart 2014- Kariyer Gelişim Günleri- Teşekkür Plaketi
 • T.C. Fırat Üniversitesi- 28 Mart 2013- Kariyer Gelişim Günleri- Teşekkür Plaketi
 • T.C. Doğu Akdeniz Üniversitesi- 3 Nisan 2014- Kariyer Gelişim Günleri- Teşekkür Plaketi
 • T.C. Ankara Üniversitesi- 4 Mart 2012- Psikoloji Bölümü- Psişizofreni Öğrenci Kulübü – Teşekkür Plaketi
 • T.C. Ankara Üniversitesi- 14 Nisan 2013- Ziraat Fakültesi- Kariyer Gelişim Günleri- Teşekkür Plaketi
 • T.C. Beykent Üniversitesi- 07 Nisan 2013- Kariyer Günleri- Temel Davranış Bilimleri Konferansı-Teşekkür Belgesi
 • T.C. Kocaeli Üniversitesi- IEEE Öğrenci Kulübü- 21 Mart 2012- İş’te Kadın Etkinliği- Teşekkür Belgesi
 • T.C. Bülent Ecevit Üniversitesi- 28 Aralık 2013-Genç Girişimciler Kulübü- Zonguldak İletişim Zirvesi- Teşekkür Belgesi
 • T.C. Karabük Üniversitesi- 21 Mayıs 2013- Bilim ve Teknoloji Günleri- Teşekkür Plaketi
 • T.C. Gazi Üniversitesi- 5 Mayıs 2013- Kariyer Günleri- Teşekkür Plaketi
 • T.C. Dokuz Eylül Üniversitesi- 21 Nisan 2013- Kariyer Günleri- Teşekkür Plaketi
 • T.C. Ufuk Üniversitesi- 11 Mayıs 2013- Kariyer Günleri- Teşekkür Plaketi
 • T.C. Hasan Kalyoncu Üniversitesi- 11 Nisan 2013- Kariyer Günleri- Teşekkür Plaketi
 • T.C. Sütçü İmam Üniversitesi- 08 Mart 2013- İş’te Kadın Etkinliği- Katılım Ödülü
 • T.C. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi- 10 Aralık 2013- Kariyer Gelişim Günleri- Teşekkür Plaketi
 • T.C. Yıldız Teknik Üniversitesi- 26 Aralık 2012- Yılın En Başarılı İş Kadınları Konferansı- Teşekkür Plaketi
 • Her yıl Türkiye’de bir kadına değer ve takdim görülen, Dünya Yaşlılık Derneği, 8 Mart 2013, Türkiye Genç Büyükler ilk Öncü Kadınlar Ödülü,
 • T.C. ODTÜ – 5 Nisan 2012- Kariyer Günleri- Teşekkür Plaketi
 • T.C. Galatasaray Üniversitesi- 1 Ocak 2012- Temel Davranış Bilimleri Konferansı- Teşekkür Plaketi
 • T.C. Toros Üniversitesi- 11 Aralık 2013- Psikoloji Günleri- Teşekkür Plaketi

Yer Aldığı Kurumsal Eğitimler ve Projeler

 • PTT Genel Müdürlüğü (35 il)
 • Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (81 il)
 • Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (Bölge Toplantıları)
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
 • Sağlık Bakanlığı
 • TAPDK (Türün Alkol Piyasası Denetleme Kurumu)
 • SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu)
 • Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odası
 • Konya Baro Akademisi & Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu HSYK
 • Ezcacıbaşı
 • TED Koleji
 • ODTÜ
 • Nesibe Aydın Okulları
 • Türk Telekom

iam inovasyon ve ar-ge merkezi A.Ş. Eğitim Verdiği Hizmet Alanları;

 • Stratejik plan ve stratejik yönetim
 • Kriz yönetimi
 • Satış ve pazarlama
 • Marka yönetimi ve markalaşma
 • Mülakat Teknikleri
 • Temel proje yönetimi ve proje hazırlama
 • Problem çözme ve karar verme
 • Protokol Kuralları
 • Mobbing Engelleme ve Takım Çalışması
 • İş Geliştirme ve Kurumsallaşma
 • Müşteri Memnuniyeti
 • Liderlik ve Girişimcilik
 • Beden Dili ve Kişisel imaj
 • Çatışma Yönetimi
 • Ekip Yönetimi
 • İletişim
 • Yöneticilik ve Takım çalışması (Takım güveni ve aidiyet duygusu)
 • Hedef Belirleme
 • İnovasyon ve yeni fikirler üretme
 • Toplantı ve zaman yönetimi
 • Müşteri memnuniyeti ve kurumsal gelişim

Eğitim Verdiği Kurumlardan Bazıları

Galatasaray Üniversitesi
 İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)
ODTÜ
Ankara Ticaret Odası
Karadeniz Teknik Üniversitesi
Kırıkkale Üniversitesi
Ankara Üniversitesi
Ankara TED Koleji
Doktorlar Koleji
ODTÜ Koleji İlk Kısım
Amasya Üniversitesi
Erciyes Üniversitesi
Gazi Üniversitesi
Atılım Üniversitesi
Beykent Üniversitesi
Bilkent Üniversitesi
Hacettepe Üniversitesi
Atılım Üniversitesi
Abant İzzet Baysal Üniversitesi
Beykent Üniversitesi
Bozok Üniversitesi
Celal Bayar Üniversitesi
Çukurova Üniversitesi
Cumhuriyet Üniversitesi
Doğu Akdeniz Üniversitesi
Doğuş Üniversitesi
Dokuz Eylül Üniversitesi
Dumlupınar Üniversitesi
Ege Üniversitesi
Erciyes Üniversitesi
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
Eskişehir Anadolu Üniversitesi
Fırat Üniversitesi
Ufuk Üniversitesi
Melikşah Üniversitesi
Gazi Üniversitesi
Gaziantep Üniversitesi
Hasan Kalyoncu Üniversitesi
İnönü Üniversitesi
İstanbul Kültür Üniversitesi
İstanbul Üniversitesi
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
İzmir Ekonomi Üniversitesi
Kadir Has Üniversitesi
Kahramanmaraş Sütçü imam Üniversitesi
Karabük Üniversitesi
Kırıkkale Üniversitesi
Koç Üniversitesi
Kocaeli Üniversitesi
Karadeniz Teknik Üniversitesi
Marmara Üniversitesi
Mersin Üniversitesi
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
Sabancı Üniversitesi (SB)
Turgut Özal Üniversitesi
Uludağ Üniversitesi
Yeditepe Üniversitesi
Yıldız Teknik Üniversitesi
Zirve Üniversitesi
Türk Hava Kurumu Üniversitesi